02
Lut
enova365 Kadry Płace – aktualizacja danych w kartotece pracownika
Komentarze
Czy wiesz, że w łatwy sposób możesz zwiększyć funkcjonalność enova365, nie będąc programistą?
Dziś kolejny przykład, który możesz wykorzystać w enova365 Kadry Płace
Autor: Benedykt Kluś – konsultant enova365
Jednym z częstych problemów u wielu operatorów enova365 modułu Kadry Płace jest aktualizacja danych w kartotekach pracowników. Sama operacja aktualizacji nie jest skomplikowana, natomiast świadomość na jakich danych pracujemy – czy są to ostatnie zapisane dane czy może wcześniejsze, nastręcza kłopotów użytkownikom. Często spotykamy się z komunikatami od takich operatorów: „ ja to wprowadzałem, ale się nie zapisało”, „dane zniknęły” itp.
Najczęściej mamy do czynienia z zapisem w niewłaściwej aktualizacji. Zdarza się to zwłaszcza, gdy mamy tzw. „aktualizację do przodu (przyszłą)” – zrobioną z przyszłą „datą początku” (np. obecnie mamy styczeń 2022 a wykonaliśmy u kilku osób aktualizację danych – zmiany stawek zaszeregowania od marca 2022). W bieżącej pracy możemy nie zauważyć, że wprowadzamy dane do kartoteki w aktualności, która nie jest ostatnią, w pośpiechu otwieramy kartotekę, zmieniamy dane i zapisujemy (niezależnie czy aktualizując czy zmieniając wartości po prostu). Po jakimś czasie „aktualizacja zmodyfikowana” traci swoją ważność i „aktualizacja przyszła” staje się bieżącą (i tu zaskoczenie, że danych nie ma).
Najważniejsze to uświadomić sobie, że istnieją tzw. przyszłe aktualizacje
Aby to zrobić, proponuję dodać prosty filtr kolorujący rekordy na listach z pracownikami (Pracownicy, Wszyscy, Wszyscy aktywni itd.), dzięki któremu przy wprowadzaniu danych na bieżąco będziemy mieli mieć świadomość, że to nie jest ostatnia aktualizacja (czyli są jeszcze zapisy ustawione na „przyszłość”). Każdy z operatorów może mieć widok list dostosowany pod swoje potrzeby.
Krótki instruktaż jak taki filtr dodać do dowolnego widoku z listą pracowników:
1. Otwieramy organizator listy i przechodzimy w nim na zakładkę kolory.
2. Klikamy przycisk Nowy Warunek (na screenie cyfra 1)– powinien ukazać nam się nowy wiersz na liście warunków.
3. Ustawiamy kolor czcionki i kolor tła (na screenie cyfra 2) – w tym momencie na ekranie większość wierszy zmieni kolor, ale zaraz po wprowadzeniu warunku się to zmieni. Proponuję wybrać żółty kolor dla tła i czarny czcionki.
4. Przeklejamy do warunku frazę (na screenie cyfra 3): [Workers.Info.Historia.Aktualnosc.To]<[Last.Aktualnosc.From]
5. Zapisujemy ustawienia.
Efekt powinien wyglądać tak:
Takie oznaczenie „na żółto” powinno zwrócić uwagę użytkownikowi, przy wejściu do danej kartoteki, że to nie ostatnie dane i być może trzeba je zmienić również w „przyszłej aktualizacji”.
![]() |
Nie przegap nowych wpisów!Zapisz się na nasz newsletter: |