Alt One, ul. Modlińska 61, 03-199 Warszawa

Telefon: +48 22 635 37 74          e-mail: info@altone.pl

Nowy plik JPK_VAT

JPK_V7M i JPK_V7K

 

Od 1 października 2020 roku każdy podatnik, niezależnie od wielkości firmy, nie będzie musiał przesyłać osobno dwóch elektronicznych dokumentów do Ministerstwa Finansów. Zgodnie z nowymi przepisami wymagana będzie jedna, comiesięczna informacja w postaci pliku JPK_V7.

 

Podatnik jest zobowiązany przygotować i wysłać plik JPK_VAT w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy ma czas do  pierwszego dnia roboczego). Nowy JPK_V7 będzie obowiązywać w dwóch wariantach – w zależności od tego w jaki sposób rozliczają się podatnicy.

 

Warianty JPK_V7:

JPK_VAT7M – dla podatników rozliczających się miesięcznie

JPK_VAT7K – dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. rok 2019 poz. 1520 oraz Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji I Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług – Dz. U. rok 2019 poz. 1988

jpk enova

System ERP enova365 jest gotowy na nowy plik JPK_V7

 

System enova365 obsługuje nowe mechanizmy JPK_V7M oraz JPK_V7K od wersji 2003.0.0, udostępnionej 17 marca 2020 roku. Użytkownicy enova365 mogą również dodać do zarejestrowanych transakcji nowe, wymagane przez Ministerstwo Finansów informacje, tak aby zostały one zawarte według nowej specyfikacji pliku.

Oznaczanie grup towarowych (GTU)

Nowością wprowadzoną wraz z nowym plikiem JPK_VAT jest obowiązek oznaczania niektórych dostaw towarów i świadczenia usług (kody GTU).

Choć pierwsza wysyłka nowego pliku JPK odbędzie się końcem listopada to już od 1. października wprowadzane dokumenty powinny być właściwie ocechowane aby generowane pliki JPK_V7 miały komplet danych. Wśród grup wymieniono czynności najbardziej narażone na nadużycia podatkowe.

 

Kody w strukturze JPK V7

Nowe wymagane informacje dotyczące grup towarowych i usług oznaczono symbolem GTU wraz z numerem od 1 do 13. Obowiązek oznaczania kodów GTU będzie dotyczył sprzedaży mającej miejsce po 30 września 2020 r. Innymi wymaganymi informacjami które muszą się znaleźć w pliku JPK są kod kraju kontrahenta, procedura sprzedaży i zakupy oraz typ dokumentu.

Dowiedz się więcej i pobierz darmowy e-book o nowych plikach JPK_V7

Pobierz e-book
jpk enova

Ważna informacja:

W związku ze zmianą w JPK, część towarów i dokumentów handlowych będzie wymagała specjalnego oznaczenia (nadania kodu). Jeżeli więc posiadasz przygotowane przez Alt One mechanizmy importu faktur do enova365, należy je zweryfikować i zaktualizować.

Zapraszamy do kontaktu z Działem Obsługi Klienta na adres: pomoc@altone.pl

Pomożemy dobrać oprogramowanie obsługujące nowy JPK w Twojej firmie

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial