Alt One, ul. Modlińska 61, 03-199 Warszawa

Telefon: +48 22 635 37 74          e-mail: info@altone.pl

Jak przygotować firmę na pracę zdalną?

microsoft teams

Jak przygotować firmę na pracę zdalną?

 ⏱10 min. czytania       Autor: Aneta    

 

Praca w domu oferuje wiele korzyści, takich jak: elastyczność ustalania własnego harmonogramu, oszczędność czasu i pieniędzy dzięki wyeliminowaniu codziennych dojazdów do pracy. Jest też doskonałym wyjściem w sytuacji, w której pracownicy nie są w stanie dotrzeć do biura na skutek np. anomalii pogodowych, choroby lub awarii samochodu.  Zaletą pracy zdalnej jest także brak zakłóceń ze strony współpracowników. Unikniesz wpadania do twojego biura, toczących się obok rozmów, które wybijają z rytmu pracy. Gdy musisz popracować w pełnym skupieniu, to nieważne czy twój kolega ma dobre intencje, nadal jest to rozproszenie. Telepraca pozwala uciec od zgiełku biura i skoncentrować się na wykonywanej pracy, zwiększając wydajność.

Nie ma też wątpliwości, że praca w domu daje dużą elastyczność – można zaplanować godzinną przerwę w ciągu dnia by zrobić sobie obiad lub poćwiczyć. Będziesz bardziej produktywny, jeśli wstaniesz i poruszasz się co jakiś czas. Takie krótkie okresy odpoczynku mentalnego przerywają dzień pracy i poprawiają koncentrację.

Ostatnie dane pokazują, że zespoły zdalne są szczęśliwsze, ponieważ home office umożliwia pracownikom działanie w ich preferowanym środowisku. Zezwalanie na pracę zdalną (przynajmniej w niepełnym wymiarze godzin) prowadzi do wyższej wydajności w porównaniu do firm, które na telepracę się nie godzą. Coraz więcej organizacji rozszerza działalność na rynki międzynarodowe i silne zespoły zdalne są już nie tylko normą – stały się atutem. Niemniej jednak, aby osiągnąć dobre wyniki, trzeba mieć odpowiednie narzędzia. Inwestowanie w nowe sposoby zaspokajania potrzeb zespołów zdalnych może zabezpieczyć lepszą przyszłość dla Twojej firmy.

 

 

Jak skonfigurować biuro domowe pod kątem produktywności i profesjonalizmu?

Zacznijmy od podstaw: sukces w domowym biurze wymaga stworzenia przestrzeni, która podniesie wydajność w tym nietradycyjnym środowisku pracy.

Wybierz przestrzeń do pracy

Rozważ wydzielenie dedykowanego obszaru, z którego będziesz korzystać tylko do pracy. Idealnie byłoby, gdyby twoje biuro znajdowało się w osobnym pokoju z drzwiami. Jest to szczególnie ważne, jeśli dzielisz dom z małżonkiem, dziećmi lub współlokatorami. Okna i ekspozycja na światło dzienne wpływa na fizyczne i psychiczne samopoczucie pracowników biurowych. Praca w naturalnym świetle może zmniejszyć bóle głowy i zmęczenie oczu, dzięki czemu możesz być bardziej produktywny na co dzień i zdrowszy w długoterminowe. Dodatkowym akcentem, który może poprawić twoją pracę i dobre samopoczucie, jest roślina w biurze.

 

ms office

 

Bądź zen w swoim biurze

Zanim zaczniesz swoje obowiązki poświęć kilka minut, aby zaplanować dzień. Rób jedną rzecz na raz i daj jej całą swoją uwagę. Wielozadaniowość oznacza, że nie ​jesteś w pełni obecny dla żadnego z zadań.

Badania wykazują, że dostępność smartfonów zmniejsza produktywność pracowników, zwłaszcza jeśli są oni już skłonni do nadmiernego korzystania z nich. Czasami może być konieczne użycie tych urządzeń do pracy. Ale gdy nie są używane, biuro domowe będzie bardziej produktywną przestrzenią, jeśli masz dedykowane miejsce do przechowywania smartfona, tabletu i innych gadżetów.

 

Ustal zasady i ustaw granice

Firma powinna określić swoje oczekiwania co do sposobu komunikacji, dostępności  oraz sposób rozliczania pracownika z wykonywanych obowiązków: od efektu, czasu pracy czy według innych wytycznych. Bardzo pomocne są spisane procedury, checklisty i programy do zarządzania projektami,

Podczas pracy w domu łatwo zapomnieć o czasie. Zanim się zorientujesz, przepracowałeś 14 godzin trzeci dzień z rzędu. Pracownicy zdalni częściej się przeciążają niż pracownicy w tradycyjnym miejscu pracy. Najlepiej wyznaczyć sobie sobie bloki pracy, bloki odpoczynku i ściśle trzymać się swojego planu.

 

Pracuj zdalnie bez poczucia wykluczenia z życia firmy

Podtrzymywanie kultury zaufania i możliwości polegania na sobie nawzajem przyniesie długotrwałe korzyści. Zapraszaj wszystkich, z którymi pracujesz, do czatowania, na spotkania lub do rozmów i współpracuj bez względu na to, gdzie jesteś. Ponadto, zaplanowanie regularnych wideokonferencji zapewni kontakt osobisty, który może przynieść wiele korzyści w przypadku pracy zdalnej. Kiedy pracownicy czują się częścią zespołu, są bardziej zadowoleni i zaangażowani w swoją pracę.

 

ms teams

 

Narzędzia i zasoby potrzebne do działania

Pierwszym krokiem przy wdrożeniu telepracy jest zapewnienie każdemu pracownikowi podstawowego sprzętu wyposażonego w programy, z których korzystał na co dzień w biurze lub dostępu online do firmowego środowiska pracy. Dzięki odpowiednim narzędziom zespół działający w trybie home office będzie pracował efektywnie.

 

Stwórz cyfrową przestrzeń roboczą dla swojej firmy:
Komunikuj się z zespołem i zawsze bądź na bieżąco dzięki bezpłatnemu czatowi
➡Organizuj spotkania online – telekonferencje z klientami i szkolenia
➡Udostępniaj swój ekran
➡Wspólnie pracuj nad plikami
➡Udostępniaj pliki i przestrzeń dyskową

 

Microsoft Teams w usłudze Office 365 do wydajnej i efektywnej zdalnej pracy

Usługa Microsoft Teams gromadzi w jednym miejscu ludzi, konwersacje i zawartość – wraz z niezbędnymi dla zespołów narzędziami , pozwalając na łatwą współpracę i uzyskiwanie lepszych wyników. Zapewnia ona naturalną integrację ze znanymi aplikacjami pakietu Office i jest w całości zbudowana na bazie globalnej, bezpiecznej chmury usługi Office 365. Organizuj konferencje audio, wideo i internetowe z dowolnymi osobami. Uzyskaj funkcje, takie jak pomoc w planowaniu, sporządzanie notatek podczas spotkań, udostępnianie ekranu, nagrywanie spotkań i wiadomości błyskawiczne. Można udostępnić cały pulpit jak również pojedyncze okna – aby obie osoby mogły jednocześnie pracować  (każda ma swój własny kursor👍 ).

 

microsoft teams

 

 

Stwórz swoje najlepsze biuro już teraz!

Ponieważ trend na pracę zdalną wciąż rośnie, ważniejsze niż kiedykolwiek staje się korzystanie z odpowiednich narzędzi, dzięki którym praca w domu będzie skuteczna. Odkryj usługi Microsoft Teams i Office 365, aby się przekonać, jak dzięki nim możesz sprawniej pracować w dowolnym czasie i miejscu oraz na dowolnym urządzeniu.

 

Pakiet narzędzi do współpracy online – uzyskaj go już teraz razem z subskrypcją usługi Office 365 zapytaj o ofertę: handlowy@altone.pl

 

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Call Now Button
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial